OBORY EKONOMICKÉ STUDIJNÍ

Veřejnosprávní činnost

Kdo to je a co dělá?

Úkolem absolventa oboru veřejnoprávní činnost správy je zodpovídat za určitý úsek státem řízených či spravovaných činností (např. výstavba, sociální podpora, živnostenské podnikání, daně apod.). Bývá zaměstnaný v institucích státní správy buď na centrální nebo na okresní, obecní či jinak územně vymezené úrovni (ministerstva, okresní, městské, obvodní a obecní úřady, úřady práce, školské úřady apod.). Bývá zaměstnán i v jiných administrativních oblastech.

Co je náplní jeho práce?

Pracovními činnostmi jsou - zajišťování správních agend týkajících se svěřeného úseku v institucích státní správy - zpracovávání rozhodnutí správního řízení a jiných dílčích správních aktů - zajišťování agend a provádění správních úkonů - ověřování správnosti podkladů - vedení evidencí a statistik a jiných souborů dat - vystavování a provádění změn, zápisů a výpisů z úředních dokladů - třídění a ukládání dokumentů - kontrola výstupů z počítačového zpracování - sestavování rozpočtů a zajišťování jejich plnění a kontroly - provádění základního poradenství občanům.

V jakém pracuje prostředí?

Povolání je vykonáváno v místnostech kancelářského charakteru, což se obchází bez nepříznivých vlivů pracovního prostředí.

S čím pracuje?

Pracovními prostředky jsou především výpočetní technika a běžné kancelářské potřeby.

Jaký by měl být a co by měl znát?

Předpokladem pro úspěšný výkon povolání je vysokoškolské, vyšší odborné nebo úplné střední odborné vzdělání s maturitou, schopnost systematické práce, přesnost, spolehlivost, kultivovaný vzhled a vystupování, schopnost jednat s lidmi.

(zdroj: www.occupationsguide.cz). 

Zajímavosti oboru:

Zrod státu a státní správy sahá do dávné historie pravěku. Na počátku vývoje platila společná pravidla pro členy jednotlivých kočovných kmenů. S rozvojem zemědělství a užším vztahem lidí k půdě se pravidla vztahovala stále těsněji k určitému území. Postupem času se vyčlenily ze společnosti prestižní skupiny osob se speciálními úkoly – vojáci a úředníci. Ve starověkém Řecku se úřednické funkce losovali každý rok. V Římě byla rozvinuta celá řada správních prvků, které se používají až dodnes.

Administrativní „moderní“ stát vznikl na počátku novověku. Vyznačuje se tím, že už je založen na správním systému, profesionální správě a vědě o státu. Moderní stát má tyto znaky: armáda, daně, byrokracie, centralizovaná moc státu, který je svrchovaný. Být úředníkem znamenalo v historii vysokou společenskou prestiž. Vysocí státní úředníci byli do značné míry sami svými pány a vládci přidělené oblasti.

Postupem času kvůli nepřetržitému nárůstu byrokracie se počet úředníků zvyšuje a prestiž tohoto povolání klesá.

Úředník vrací dámě vyplněný formulář.
“Tady jste zapomněla udělat tečku nad i.”
“Tak ji tam doplňte za mě.”
“To nejde, to musí být stejným rukopisem.”

Čeho se zlatá rybka bojí nejvíce?
Že ji vyloví český úředník nebo hluchoněmý. S oběma je špatná domluva.

Jaký je rozdíl mezi úředníkem a počítačem?
Počítač má větší smysl pro humor.

Jak to vnímají žáci:

„Může to být právník, soudce, zaměstnanec, co pracuje na úřadu práce.“

„Uplatní se na úřadech ve sféře veřejného práva. Na oboru veřejnoprávní činnosti se zabývají právem a veřejnou správou.“

„Jsou to lidé, kteří pracuji na úřadech (městský úřad, úřad práce, soud).“

„Jsou to úřednici, sekretářky, uplatní se v kancelářích a všude tam, kde je zapotřebí práce s papíry.“

„Tento obor se hodně zajímá o právo. Když student vystuduje tento obor, tak může jít na vysokou se zaměřením na právo a může se stát právníkem nebo může být sekretářkou.“

„Je to například zaměstnanec na městském úřadu. Pracuje s počítačem a ukládá někam papíry a formuláře. Musí umět uvařit dobré kafe.“