OBORY STAVEBNÍ STUDIJNÍ

Mechanik instalatérských a elektrotechnických zařízení budov

Kdo to je a co dělá?

Úkolem mechanika je konstrukce, údržba a oprava instalatérské techniky a elektrotechnických zařízení v budovách. Buduje a stará se o technická zařízení budov.

Co je náplní jeho práce?

Pracovními činnostmi jsou:
  • výběr vodoinstalatérské, topenářské, plynové a elektrotechniky, jejich kontrola z hlediska odpovídajících předpisů a norem
  • montáž a demontáž techniky, přístrojů a zařízení
  • seřizování a oživování příslušných obvodů
  • slaďování souvisejících obvodů a technologických zařízení
  • provádění kontrolních testů techniky
  • údržba technického zařízení budov
  • diagnostika závad a jejich opravy, výměna vadných součástek, dílů a skupin.

V jakém pracuje prostředí?

Povolání je vykonáváno ve vnitřních prostorách budov a staveb, továrních provozech i ve vnějších objektech mnohdy s hlučnosti, těžko přístupnými objekty práce a někdy s měnícími se klimatickými podmínkami.

S čím pracuje?

Nejpoužívanějšími pracovními prostředky jsou šroubováky, nářadí ruční i elektrické, měřidla, zkoušečky, přístroje na měření elektrických i neelektrických veličin, zařizovací předměty, výpočetní technika, šikovné ruce.

Jaký by měl být a co by měl znát?

Předpokladem pro výkon povolání je vyučení a maturitní zkouška, technické myšlení, kombinační schopnosti, rychlost úsudku, zručnost, přesnost. Nevhodné pro občany s vadami horních končetin, zvláště s porušenou jemnou motorikou prstů, s porušenou zrakovou ostrostí, zvláště do blízka.

(zdroj: www.occupationsguide.cz). 

Zajímavosti oboru:

Obor instalatér prošel v posledních 15-ti letech velkými technickými změnami. Tyto změny se netýkaly pouze zavedení nových, dříve nepoužívaných materiálů, ale hlavně došlo vlivem zavádění elektronických řídících a regulačních prvků k velkému technickému pokroku ve vývoji koncových zařízení, a to především jejich ovládání.

Ubývání tradičních paliv (pevných a kapalných) je příčinou rozvoje tepelných zdrojů na plynná paliva a netradičních zdrojů tepla, jako jsou například tepelná čerpadla a solární panely.

Všude tam je nutné používat elektronické řídící a regulační prvky, které podstatně změnily obsah klasického oboru instalatér. Navíc se podíl elektronických prvků zvyšuje se stále narůstajícími požadavky na co nejvíce ekologický a hlavně ekonomický provoz těchto zařízení.

V současnosti je pro kvalitní řízení úspor energie úzká součinnost elektrotechnických oborů a instalatérů).

V České republice je v současné době evidováno 558 malých vodních elektráren, 78 větrných elektráren, 419 solárních termických systémů, 295 fotovoltaických systémů a 112 tepelných čerpadel (zdroj: www.calla.cz).

Jak to vnímají žáci:

„Rozvádí elektřinu, vodu, plyn aj. po budovách a další servis s ním spojený.“

„Uplatní se na staveništi budov.“

„Instaluje do budov různé elektronické zařízení.“

„Myslím si, že je to nějaký šéf, co má lidi a řekne jim, že tady bude instalace, tady budou el. zařízení. A pak to dělníci udělají.“

„Uplatní se ve správě budov, jak od elektřiny po plyn a vodu.“

„Načrtávají budovy. Výroba strojních zařízení a různých součástek, týkajících se elektriky.“

„Dělá rozvody elektroniky na budově, uplatní se na veškerých novostavbách.“

„Opravuje instalatérské a elektrotechnické zařízení budov, uplatní se ve firmách, které se starají o instalatérské a elektrotechnické zařízení budov.“