OBORY STROJNÍ UČEBNÍ

Strojní mechanik

Kdo to je a co dělá?

Úkolem strojního zámečníka je velmi rozsáhlý okruh činností ve strojírenské výrobě, nevyžadující přílišnou specializaci, ale spíš obecnou technicko-řemeslnou šikovnost.

Co je náplní jeho práce?

Pracovními činnostmi jsou - rozměřovávání a orýsovávání materiálů - ruční opracovávání strojních součástí pilováním, řezáním, sekáním, rovnáním, ohýbáním, vrtáním a vystružováním, řezání závitů - strojní obrábění součástí soustružením, frézováním, broušením apod. - sestavování částí strojů a strojních zařízení spojováním šrouby, nýty, pájením a svařováním - provádění funkčních zkoušek strojů a zařízení - ošetřování a údržba používaných nástrojů, nářadí, strojů, zařízení a dalších pomůcek.

V jakém pracuje prostředí?

Povolání je vykonáváno ve velmi širokém rozsahu pracovní činnosti v dílnách i v provozech továren a energetických zařízení.

S čím pracuje?

Nejpoužívanějšími pracovními prostředky jsou soustruhy, frézky, vyvrtávačky, brusky, vrtačky, svařovací agregáty, měřidla i měřící přístroje, pily, pilníky, pákové i ruční nůžky na plech, ohýbačky, závitnice, kleště, klíče, šroubováky, šikovné ruce. Opracovávaným materiálem je kov.

Jaký by měl být a co by měl znát?

Předpokladem pro úspěšný výkon povolání je vyučení, technické myšlení, zručnost, přesnost, soustředěnost, prostorová představivost, rychlost reakce, schopnost určité improvizace. Nevhodné pro občany s vadami pohybového ústrojí, s alergií na prach, mazadla, oleje, ekzémy rukou, sennou rýmou.

(zdroj: www.occupationsguide.cz). 

Zajímavosti oboru:

První zámečníci byli vlastně kováři, ti vytvářeli ve středověku z oceli a kovových materiálů brnění meče a podkovy. Zámečníci jsou tedy kováři, kteří začali vyrábět zámky, když si lidé uvědomili, že je potřeba chránit bezpečnost svoji a svého majetku. Dnes je zámečník mnohem víc než výrobce a opravář zámků, ale práce s kovem mu zůstala.

Přijde pán do zámečnictví:
“Dobrý den, prosil bych nějaký dobrý bezpečnostní zámek.” “Nemáme.”
“Hmm... tak nějaký obyčejný bezpečnostní zámek?” “Nemáme!”
“A co takhle obyčejný patentní zámek?”
“Nemáme!”
“A co obyčejný zámek?”
“Nemáme!”
“Tak proč, proboha, máte vůbec otevřeno?”
“Protože nemáme zámek...”

Jak to vnímají žáci:

„Mechanik, který opravuje stroje, třeba v kotelně a přikládá uhlí. Nebo opravuje stíhačky a kola.“

„Podle mě seřizuje a opravuje stroje. Je to mechanik s maturitou. Uplatní se při výrobě nebo opravuje stroje.“

„Strojní mechanik je zlepšený název pro „zámečníka“. Zámečník se uplatní téměř všude. Montuje všechny díly, než vyrobí funkční součást.“

„Člověk starající se o provoz a klidný chod určitého stroje v př. továrně na automobily.“

„Podle mne strojní mechanik opravuje mechanické stroje ve výrobě v elektrárnách nebo fabrikách.“

„Je to člověk, který má být zručný, má umět rozebírání a skládání strojní součástí, má umět svařovat a pracovat s kovy a jinými materiály.“

„Strojní mechanik je ten člověk, který opravuje a obsluhuje velké stroje. Uplatní se ve velkých firmách.“

„Je to obor, kde člověk může vykonávat opravy strojů, má oprávnění ke svařování metodou MAG v aktivním plynu.“

„Je to lidově řečeno „zámečník“. Opravuje mechanizmy stroje…uplatní se všude, protože všude jsou za chodu nějaké stroje a zařízení, které jsou potřeba opravit či montovat.“