OBORY ELEKTROTECHNICKÉ STUDIJNÍ

Elektrotechnika

Kdo to je a co dělá?

Elektrotechnik se zabývá praktickým využitím elektrické energie. Orientují se v technické dokumentaci a kontrolují dodržování technologických postupů.

Co je náplní jeho práce?

Elektrotechnici řeší dílčí technologické procesy, vyhledávají a částečně analyzují technické informace z různých oborů. Práce je zaměřená především na elektrická a elektrotechnická zařízení silnoproudé a slaboproudé elektrotechniky, spotřební elektroniky, kancelářské techniky, automatizační techniky, sdělovací a zabezpečovací techniky, telekomunikací, řídicích systémů a systémů elektroniky. Provádí revize elektrických rozvodů a udržuje rozvodná zařízení.

V jakém pracuje prostředí?

Povolání je vykonáváno v nejrůznějších prostředích, kde jsou příslušná elektronická zařízení. V některých případech je proto třeba počítat se zvýšenou hlučností a nečistotami. Tito absolventi mohou pracovat i jako technici a odborníci pro větší firmy s nabídkou příslušných elektronických zařízení či pro telekomunikační organizace. V našem regionu to jsou především firmy ČEZ, Sokolovská uhelná, p. n., a. s. které vyrábí elektrickou energii, dále to mohou být firmy, které se zabývají obnovitelnými zdroji energie – provozovatelé solárních, větrných a vodních elektráren.

S čím pracuje?

Pracovními prostředky jsou zejména elektrotechnické měřící přístroje, počítače, zkoušečky, páječky, šroubováky, kleště, analytické přístroje a další.

Jaký by měl být a co by měl znát?

Předpokladem pro úspěšný výkon povolání je vyučení či maturita, technické myšlení, zručnost, soustředěnost, rychlost úsudku, spolehlivost, schopnost učit se. Nevhodné pro občany s vadami horních končetin, zvláště s poruchou jemné motoriky prstů, s postižením centrálního nervstva s poruchou koordinace, s nadměrnou potivostí, zvláště rukou.

(zdroj: www.occupationsguide.cz). 

Zajímavosti oboru:

Rozvoj sdělovací elektrotechniky výrazně ovlivnil naši civilizaci. Již v dávné době se zprávy přenášely akusticky nebo opticky. Ve druhé polovině 19. století byla uvedena do provozu zařízení pro přenos zpráv.

Ať již to byl Werner von Siemensův telegraf a jeho další rozvoj Samuelem Morsem, první telegrafní spojení bylo uskutečněno v roce 1844, Bellův a Grayův telefon v roce 1876, nebo bezdrátový přenos Guglielma Marconiho v roce 1896.

Novodobý rozvoj elektrotechniky a elektroniky pro přenos zpráv, automatizaci a výpočetní techniku, se ubíral cestou vynálezu elektronky (J.A.Fleming, Lee De Forest ) , vynálezu tranzistoru v Bellových laboratořích 1948 (William Shockley, John Bardeen a Walter Brattain) až po integrovaný obvod který jako první zrealizoval v roce 1958 John St. Clair Kilby a Robert Noyce. Pak se již otevřela cesta ke složitým obvodům jako jsou mikroprocesory za jejichž prvního konstruktéra je považován Macian E. Ted Hoff z firmy Intel.

Archibald Joseph Cronin
Úsměv je levnější než elektřina a dává více světla.

Jak to vnímají žáci:

„Zaměstnanec v elektrotechnice se musí vyznat v elektrice, zavádějí elektriku ve stavbách apod. Uplatní se i ve stavebnictví.“

„Zapojuje různé elektrické obvody. Například ve velkých budovách nebo továrnách.“

„Může se uplatnit jako učitel, může mi opravit počítač, televizi, může mi udělat na boty blinkry.“

„V elektronice spočítá, kolik má různý přístroj odporu proudu…“

„Dělá s elektrikou (zásuvky).“

„To je něco jako elektrikář, akorát nemá žádnou praxi a zase ví toho více jak elektrikář.“

„Pracuje s nějakými elektrotechnickými zařízeními. Vyrábějí, programuji, opravují veškeré obvody ať už slaboproudé, počítačové a energetické zařízení. Uplatnění najdou např. ve firmách na výrobní lince nebo jako prodavač elektrotechniky.“